Hogyan lehet a céges hálózatra nem kapcsolódó vállalati számítógépekről rendszeresen riportot készíteni?
Az AIDA64 Business és Network Audit kiadásaival azokról a céges számítógépekről – például notebookokról – is tudunk riportot készíteni, melyek nem kapcsolódnak mindig a helyi hálózatra. Így azokat a napi használatban lévő eszközöket is fel tudjuk venni a naprakész PC-leltárunkba, amelyekkel gyakran a telephelyen kívül (is) dolgoznak.
Amennyiben rendelkezik tartományvezérlővel, olvassa el a tartományi környezethez tartozó útmutatónkat .
Az ilyen számítógépek leltározására legalább három lehetőségünk van:
- Ahogy a helyi hálózat számítógépeinek, úgy a laptopoknak is megadhatjuk a leltárhoz használt adatbázisunk adatait, amit majd az interneten keresztül fog elérni.
- Használhatunk FTP-szervert, ahova internetkapcsolaton keresztül feltölthetjük a CSV-fájlba készített riportokat.
- Küldhetjük a riportfájlt e-mailben, amelyből aztán egy szkript segítségével automatikusan a megfelelő mappába tölthetjük le a riportokat, majd akár importálhatjuk is ezeket egy adatbázisba.
Ha a hálózaton kívüli gépeken fájlba mentjük el a jelentéseket, és azokat később aPC-leltárhoz használt adatbázisunkhoz hozzá szeretnénk adni, ügyeljünk arra, hogy mindig CSV-formátumú riportokat készítsünk!
Adatbázis
Először is állítsuk be a helyi hálózaton a használni kívánt adatbázist, majd miután megbizonyosodtunk a működéséről, nyissuk ki a hardveres tűzfalunkon a megfelelő portot. Ez jelen esetben a 3306-os port.
Az adatbázisok konfigurálásáról ide kattintva olvashat részletesen.
FTP Szerver
Az FTP szerver beállítása
Miután feltelepítettük az FTP-szervert, hozzunk létre egy felhasználót, akinek beállítunk egy „Home” könyvtárat, ahova elkészíti majd a riportokat. A könyvtár lehet például a „D:\FTP\Reports”.
A létrehozott felhasználónak adjunk „Write” és „+ Subdirs” jogosultságot!
Az általunk használt – jelen esetben – 21-es portot engedjük át a hardveres tűzfalon és szükség esetén a helyi tűzfalon is, hogy a számítógépek a hálózaton kívülről is csatlakozhassanak az FTP-szerverhez.
Az AIDA64 beállítása
Az FTP-konfiguráláshoz szükséges adatokat a Fájl menü / Beállítások / Riport / FTP lapon tudjuk megadni.
Itt kiszolgálónak adjuk meg a Publikus IP-címünket és az általunk használt portot, majd az erre a célra létrehozott felhasználó nevét és jelszavát. FTP-mappának hozzunk létre egy új mappát például „CSV files” néven a „Home” könyvtárunkon belül, és ennek a mappának a nevét adjuk meg. Ha szükséges használjunk Passzív módú kapcsolódást.
A Teszt gombra kattintva ellenőrizhetjük, hogy minden adatot helyesen adtunk-e meg.
Az AIDA64 futtatása
Ahhoz hogy az AIDA64 automatikusan az FTP-szerverre küldje a riportokat, használjuk az /FTPUPLOAD [fájlnév] paramétert.
Ezt a műveletet beállíthatjuk ütemezett feladatként, amely akár minden bejelentkezéskor vagy naponta egyszer elkészíti a jelentést.
Nyissuk meg a feladatütemezőt, majd a Művelet / Feladat létrehozása… menüpontot.
Az Indítás lapon található „Új” gombra kattintva hozzunk létre egy új indítási feltételt.
Adjunk hozzá egy új műveletet úgy, hogy kitallózzuk a megosztásban lévő AIDA64-et, majd megadjuk a szükséges kapcsolókat. Például: „\\SRVR2012\Shares\AIDA64\aida64.exe /FTPUPLOAD $DATE_$HOSTNAME /CSV /AUDIT”
Végül a futtatáshoz adjuk meg a szükséges legmagasabb szintű jogosultságot.
Innentől kezdve minden bejelentkezéskor készül majd riport. Annak érdekében, hogy ne generáljunk fölösleges riportokat, állítsunk be ütemezést az AIDA64-ben is, és ehhez igazítsuk a Windows-ütemezés indítási feltételének ismétlését:
Az így elkészült riportokat – amennyiben CSV-riportformátumot választunk – akár automatikusan az adatbázisunkba importálhatjuk.
Ügyeljünk arra, hogy ilyen paraméterezett indítás esetén az /ACCEPT kapcsoló nem használható.
Ha a riportokat e-mailben szeretnénk elküldeni, az AIDA64-et az /E paraméter megadásával szükséges indítani. Ha nem adunk meg e-mail címet, a szoftver a riportot a Beállítások / E-mail menü „To:” cím mezőjében megadott címre küldi el. Ha a Beállítások / Riport menüpontban a tömörítés be van kapcsolva, a riportokat automatikusan tömöríteni fogja. Az ilyen jellegű levelekre érdemes egy új e-mail fiókot létrehozni, ha sok számítógépről van szó.
AIDA64 /E admin@company.com /CSV /AUDIT /SILENT /SAFE
Ahogy befejeződött a riport készítése, a program rögtön elküldi a fájlt e-mailben a paramétereknél megadott címre.
Az üzenet a lenti képen láthatóhoz hasonlóan fest majd:
A letöltés gombra kattintva letölthetjük a CSV-riportokat egy könyvtárba, ahonnan automatikusan az adatbázisba importálhatjuk ezeket.